DS-K1201AEF
Kit Image
DS-K1201AEF
Reader indoor with fingerprint / card rfid 125khz
https://a-secur.com/web/image/product.template/7137/image_1920?unique=04276dd
view more
Autónomos
Mode
Fingerprint / Card
Type of card
RFID 125KHz
Maximum reading distance
3 cm ~ 10 cm
Tiempo de reconocimiento huella
inferior a 1 s
Kit Image
DS-K1201AEF
specifications and features
General information
Control type Reader
Material and dimensions
Installation Surface
Dimensions 132 x 62 x 44 mm
Net weight 260 g
Weight with packaging 420 g
Power consumption
Power mode DC
Voltage 12V
Consumption (w) 1.6W
Ambient
Operating temperature -40 ºC ~ 70 ºC
Use Indoor
Maximum humidity 90%
Communication
Communication mode to the controller RS485
Features
Sound warning Yes
Tamper
DIP Switch Yes
Identification
Mode Fingerprint / Card
Number of fingerprints 5000
Type of card RFID 125KHz
Maximum reading distance 3 cm ~ 10 cm
Tiempo de reconocimiento huella inferior a 1 s
Fingerprint sensor type Optical Sensor
False positive ratio (FAR) fingerprint ≤ 0.001%
Negative false ratio (FRR) fingerprint ≤ 0.01%