TS5361-X12PE
Kit Image
TS5361-X12PE
Ptz ip camera of 5 megapixels and optical zoom lens
https://a-secur.com/web/image/product.template/6829/image_1920?unique=6947c99
view more
Miniatura
Detect
Open lens Closed Lens
104 m/1485 m
[
Miniatura
Observe
Open lens Closed lens
41 m/589 m
Recognize
21 m/297 m
Identify
10 m/149 m
Kit Image
TS5361-X12PE
specifications and features
General information
Serie AI PTZ Camera Series
Technology IP
Type of camera PTZ
Material and dimensions
Installation Wall
Dimensions 273.5 x 210 x 160 mm
Material Metal
Net weight 2000 g
Weight with packaging 2160 g
Power consumption
Power mode DC
Voltage 12V
Consumption (w) 20W
Amperage 2000mA
PoE power Yes
Type PoE PoE+ 802.3at
Ambient
Operating temperature -40 ºC ~ 60 ºC
Degree of protection IP66
Use Indoor-outdoor
Maximum humidity 90%
DISTANCE DORI
Detect (Open lens) 104 m
Detect (Closed Lens) 1485 m
Observe (Open lens) 41 m
Observe (Closed lens) 589 m
Recognize (Open lens) 21 m
Recognize (Closed lens) 297 m
Identify (Open lens) 10 m
Identify (Closed lens) 149 m
Image
Sensor CMOS ®
Sensor resolution 2592 x 1944
Sensor Size 1/2.8'
Electronic shutter speed 1s to 1/100,000s
Minimum lighting 0.008 Lux
Ratio S / N More than 55dB
Axes
Motion 3-Axis
Lens
Lens Type Optical zoom
Optical zoom 12x
Focal distance 5.3 mm ~ 64 mm
Maximum diaphragm opening F/1.6 ~ F/2.8
Angle of View 57° ~ 4°
Minimum focus distance 1000mm ~ 1500mm
Autofocus Yes
Zoom speed 4 s
Night vision
Night vision distance 140 m
Type of night vision IR
IR ON/Off Automatic / Manual
Smart IR Yes
Starlight Yes
AUDIO(CAMERAS)
Audio compression G.711 / G.722 / G.726 / AAC
Sampling frequency 8 kHz 16 kHz 32 kHz 44.1 kHz 48 kHz
Bit rate 16 Kbps ~ 256 Kbps
Video (Cameras)
Video Resolution 5 Megapixels
BLC Yes
HLC Yes
3D-NR Yes
AGC Yes
AWB Yes
WDR WDR (120 dB)
Images per second 25fps
Video output RJ45
Day / night mode Automatic / Manual
Digital Zoom 16x
Privacy mask Up to 8 zones
Anti fog system Yes
Type of Codex CBR / VBR
Bit rate 16Kbps ~ 16Mbps
Compression H.265+ / H.265 / H.264
EIS Yes
Main stream 5Mpx (1 ~ 25fps) / 3Mpx (1 ~ 45fps) / 1080P / 1.3Mpx / 720P / 704 x 576 (1 ~ 50fps)
Watermark Yes
Anti flap Yes
PTZ
Pan / Tilt Range Horizontal 360° / Vertical -45º ~ 30°
Manual speed control Horizontal 0.1°/s ~ 50°/s / Vertical 0.1°/s ~ 25°/s
Speed between presets Horizontal 50°/s / Vertical 25°/s
Memories 300
PTZ mode 8 Tour between established points, 4 rounds
Position after power failure Return to the position before the fault
Idle mode Auto Scan / Auto Home / Preset Freezing / 3D Positioning / PTZ Limits / Initial Position
Network features
IP connection 1 RJ45 (10M / 100M)
ONVIF Yes, type S, G, T and Q
Management software Milesight CMS
IP address filter Yes
Network disconnection Yes
Video analysis
Motion detection Yes
Storage
MicroSD-Card Up to 256Gb
Storage Systems NAS / FTP / Micro SD
ANR (Redundant Recording in SD) Yes
Inputs/Outputs (Cameras)
Alarm 1 Input / 1 Output
Functions Plate Reader
Maximum detected areas 4
White list 10,000 records
Blacklist 10,000 records
Maximum vehicle speed 200 Km / h
Detection ratio ≥95%