SOLAR-60W-BATT-256WH
Kit Image
SOLAR-60W-BATT-256WH
60W solar panel with battery
https://a-secur.com/web/image/product.template/8926/image_1920?unique=1324875
view more
Kit Image
SOLAR-60W-BATT-256WH
specifications and features
Material and dimensions
Dimensions 680 x 510 x 35 mm (Solar panel) / 560 x 170 x 150 mm (Battery)
Net weight 13000 g
Power consumption
Voltage 18V
Amperage 3330mA
Output power 20W
Potencia de carga 60W
Charging voltage 10V ~ 14.6V
Maximum load 10A
Open-circuit voltage 21.24V
Short-circuit voltage 3.66V
Eficiencia del panel solar 21.6%
Maximum load capacity 60 m/s (5Kg/sg.m)
Ambient
Operating temperature -20 °C ~ 85 °C
Degree of protection IP67
Use Outdoor
Features (Batteries)
Useful life 2000 ciclos
Rated voltage 12.8V
Rated capacity 20Ah (256Wh)
Charging temperature -20 °C ~ 65 °C
Discharge temperature -20 °C ~ 65 °C