SOLAR-120W-BATT-768WH
Kit Image
SOLAR-120W-BATT-768WH
120W solar panel with battery
https://a-secur.com/web/image/product.template/8927/image_1920?unique=6947c99
view more
Kit Image
SOLAR-120W-BATT-768WH
specifications and features
Material and dimensions
Dimensions 1000 x 670 x 30 mm (Solar panel) / 440 x 170 x 90 mm (Battery) / 322 x 120 x 145 mm (Bracket)
Net weight 13000 g
Power consumption
Voltage 12.8V
Amperage 3125mA
Power input AC 165V ~ 265V
Output power 40W
Potencia de carga 120W
Charging voltage 10.5V ~ 14.6V
Maximum load 8A
Open-circuit voltage 22.11V
Short-circuit current 7.01A
Eficiencia del panel solar 21.6%
Maximum load capacity 60 m/s (5Kg/sg.m)
Ambient
Operating temperature -20 °C ~ 85 °C
Degree of protection IP67
Use Outdoor
Features (Batteries)
Useful life 500 ciclos
Rated voltage 12.8V
Rated capacity 60Ah (768Wh)
Charging temperature 0 °C ~ 65 °C
Discharge temperature -20 °C ~ 65 °C