MS-C5367-X12PE
Kit Image
MS-C5367-X12PE
Ptz ip camera of 5 megapixels and optical zoom lens
https://a-secur.com/web/image/product.template/8576/image_1920?unique=6947c99
view more
Ambient
Degree of protection: IP66
Lens
Lens Type: Optical zoom
Focal distance: 5.3 mm ~ 64 mm
Night vision
Night vision distance: 180 m
Type of night vision: Dual light (IR+Luz blanca)
Video (Cameras)
Video Resolution: 5 Megapixels
Storage
MicroSD-Card: Up to 256Gb
Miniatura
Detect
Open lens Closed Lens
110 m/1330 m
[
Miniatura
Observe
Open lens Closed lens
43 m/522 m
Recognize
22 m/261 m
Identify
11 m/131 m
Kit Image
MS-C5367-X12PE
specifications and features
General information
Serie AI PTZ Camera Series
Technology IP
Type of camera PTZ
Material and dimensions
Dimensions 337 x 220 x 110 mm
Material Metal
Net weight 2900 g
Weight with packaging 3600 g
Power consumption
Power mode DC
Voltage 12V
Consumption (w) 20W
Amperage 3000mA
PoE power Yes
Type PoE PoE+ 802.3at
Ambient
Operating temperature -40 ºC ~ 60 ºC
Degree of protection IP66
Use Indoor-outdoor
Maximum humidity 90%
DISTANCE DORI
Detect (Open lens) 110 m
Detect (Closed Lens) 1330 m
Observe (Open lens) 43 m
Observe (Closed lens) 522 m
Recognize (Open lens) 22 m
Recognize (Closed lens) 261 m
Identify (Open lens) 11 m
Identify (Closed lens) 131 m
Image
Sensor CMOS ®
Sensor resolution 2560 x 1920
Sensor Size 1/2.8'
Electronic shutter speed 1s to 1/100,000s
Minimum lighting 0.008 Lux
Ratio S / N More than 55dB
Axes
Motion 3-Axis
Lens
Lens Type Optical zoom
Optical zoom 12x
Focal distance 5.3 mm ~ 64 mm
Maximum diaphragm opening F/1.6 ~ F/2.8
Angle of View 61° ~ 5°
Minimum focus distance 1000mm ~ 1500mm
Autofocus Yes
Zoom speed 4 s
Night vision
Night vision distance 180 m
Number of LEDs 6
Smart IR Yes
Starlight Yes
White light 1
AUDIO(CAMERAS)
Audio input 1 Input
Audio compression G.711 / G.722 / G.726 / AAC
Sampling frequency 8 kHz 16 kHz 32 kHz 44.1 kHz 48 kHz