IPC-HDW3541EM-S-S2-3.6MM
Kit Image
IPC-HDW3541EM-S-S2-3.6MM
Minidome ip camera of 5 megapixels and fix lens
https://a-secur.com/web/image/product.template/8541/image_1920?unique=6947c99
view more
Ambient
Degree of protection: IP67
Lens
Lens Type: Fix
Focal distance: 3.6 mm
Night vision
Night vision distance: 50 m
Type of night vision: IR
Video (Cameras)
Video Resolution: 5 Megapixels
Video analysis
Detection type: Analytical with human/vehicle classification in line/area crossing
Storage
MicroSD-Card: Up to 256Gb
Miniatura
Detect 85 m Percepción de objetos en movimiento sin clasificarlos.
Miniatura
Observe 34 m Diferencia de personas, animales o vehículos.
Recognize 24 m Distinción entre hombre o mujer.
Identify 12 m Identificación del rostro, visualización de matrícula.
Kit Image
IPC-HDW3541EM-S-S2-3.6MM
specifications and features
General information
Serie Wiz Sense
Technology IP
Type of camera Minidome
Material and dimensions
Dimensions 93.6 x 106 (Ø) mm
Material Metal
Net weight 500 g
Weight with packaging 770 g
Color White
Power consumption
Power mode DC
Voltage 12V
Consumption (w) 7.6W
Amperage 630mA
PoE power Yes
Type PoE PoE 802.3af
Ambient
Operating temperature -40 ºC ~ 60 ºC
Degree of protection IP67
Use Indoor-outdoor
Maximum humidity 95%
DISTANCE DORI
Detect 85 m
Observe 34 m
Recognize 24 m
Identify 12 m
Image
Sensor CMOS ®
Sensor resolution 2960 x 1668
Sensor Size 1/2.7'
Electronic shutter speed 1/3 ~ 1/100000s
Minimum lighting Color: 0.005Lux / B/W: 0.0005Lux
Ratio S / N More than 56dB
Axes
Motion 3-Axis
Lens
Lens Type Fix
Focal distance 3.6 mm
Maximum diaphragm opening F/1.4
Angle of View 80º
Minimum focus distance 1700mm