DS-2TD2138-25/QY
Kit Image
DS-2TD2138-25/QY
Thermal camera with 25 mm optics
https://a-secur.com/web/image/product.template/5353/image_1920?unique=04276dd
view more
Kit Image
DS-2TD2138-25/QY
specifications and features
General information
Serie PRO
Technology IP
Type of camera Thermal
Material and dimensions
Dimensions 351.3 x 113.5 x 115.2 mm
Material Metal
Net weight 1770 g
Power consumption
Power mode DC / AC
Voltage 12V / 24V
Consumption (w) 5W
Amperage 600mA
PoE power Yes
Type PoE PoE 802.3af
Ambient
Operating temperature -40 ºC ~ 65 ºC
Degree of protection IP67
Anti vandal IK10
Use Indoor-outdoor
Maximum humidity 90%
Lightning protection 6KV
Axes
Motion 3-Axis
Night vision
Type of night vision IR
AUDIO(CAMERAS)
Audio compression G.711A / G.711U / G.722.1 / G.726 / MP2L2 / PCM
Video (Cameras)
Video Resolution 1 MegapIxel
3D-NR Yes
AGC Yes
Images per second 25fps
Video output RJ45
Digital Zoom 8
Compression H.265 / H.264
Main thermal stream 1280 x 720 / 704 x 576 / 640 x 512 / 352 x 288 (25fps)
Sub thermal stream 704 x 576 / 640 x 512 / 352 x 288 (25fps)
Network features
IP connection 1 RJ45 (10M / 100M)
ONVIF Yes, type S y G
Maximum number of users Up to 32 users
Web browser Explorer / Chrome / Firefox
Management software iVMS-4200 / Hik-Connect
Mobile devices Android / IOS (Apple)
Live view Up to 20 channels
IP address filter Yes
Video analysis
Detection type Analytical with human/vehicle classification in line/area crossing
Crossing line Yes
Intrusion Yes
Detection and fire alarm
Storage
MicroSD-Card Up to 256Gb
Storage Systems NAS / FTP / Micro SD
ANR (Redundant Recording in SD) Yes
Inputs/Outputs (Cameras)
Alarm 2 Inputs / 2 Outputs
Vídeo 1 x 1.0Vp-p / 75Ω, PAL / NTSC (HDCVI Optional)
Audio 1 Input / 1 Output
RS485 1 Input
THERMAL CAMERA
Sensor Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Arrays
Sensor resolution 384 × 288
Pixel size 12 um
Thermal sensitivity 35 mK
Range of spectra 8 um ~ 14 um
THERMAL LENS
Type of lens Fixed
Focal distance 25 mm
Angle 11º
Maximum diaphragm opening F/1.0
HUMAN EFFECTIVE DISTANCE
Detect 1042 m
Recognize 260 m
Identify 130 m
EFFECTIVE DISTANCE VEHICLES
Detectar 3194 m
Recognize 799 m
Identify 399 m
Temperature Measurement
Temperature range -20 °C ~ 150 °C
Temperature Accuracy ± 8 °C